Zaft

laboratory

Ako si podomácky vyrobiť dezinfekciu na ruky

V posledných dňoch sú všetky prostriedky na ochranu zdravia a prevenciu pred novou nákazou Covid 19 hlavnou témou mnohých diskusií na internete. Zároveň už nieje ľahké vo vybrakovaných regáloch hypermarketov nájisť vôbec nejaký dezinfekčný prostriedok, špeciálne na ruky. Na internete som našiel viacero návodov ako si vyrobiť dezinfekciu na tento účel, alebo články, ktoré upozorňujú, aké ingrediencie nie sú pri jeho výrobe vhodné.

Preto som sa rozhodol dať do pozorosti návod, ktorý odporúča samotná Svetová zdravotnícka oranizácia.

World Health Organization (WHO) odporúča viacero variánt, ktorých ingredienciami sú tektutiny, bežne dostupné v obchodoch s farbami, drogériách, prípadne ja som niektoré z nich zohnal v online chemickom shope.

hand wash

Aby som sa teda už dostal k veci, varianty sú konkrétne dve. Prvá je na báze etanolu, druhá ako základ využíva izoprpylalkohol. Rozpis jednotlivých zložiek nájdete v nasledujúcich zoznamoch

Dezinfekcia na báze etanolu

 • etanol 96%
 • peroxid vodíka 3%
 • glycerol 98%
 • destilovaná, alebo prevarená voda

Dezinfekcia na báze izopropyl alkoholu

 • izopropyl alkohol 99,8%
 • peroxid vodíka 3%
 • glycerol 98%
 • destilovaná, alebo prevarená voda

Príprava

Keďže spomínané zložky roztoku sú nebezpečné, pri práci treba používať okuliare, rukavice, vhodné ochranné oblečenie, pracovať vo vetranej miestnosti atď. Hlavne peroxid vodíka je veľmi agresívna látka (mimochodom, predali mi ju len na doklad totožnosti) a môže spôsobiť poškodenia, poleptanie alebo podráždenie kože, tkanív, alebo slizníc.

Aby mal výsledný roztok ten správny účinok, musí zostať zachovaný presný pomer jednotlivých zložiek. Na to treba použiť odmerky, najlepšie chemické laboratoórne s presnou stupnicou, ale dobre poslúžila aj štandardná kuchynská verzia. Keže som pripravoval roztok s výsledným objemom 1l, použil som nasledovné nádoby a nástroje.

 • odmerka s min. objemom 1l
 • uzatvárateľná plastová nádoba na výsledný produkt s objemom minimálne 1l
 • sklenný laboratórny lievik, prípadne štandardný plastový
 • uzatvárateľné 50 ml fľaštičky na výsledný produkt/ dávkovač roztoku na finálne použitie

Potrebné množstvá ingrediencí na 1l dezinfekcie

Etanolová dezinfekcia V [ml] Izopropyl alkoholová dezinfekcia V [ml]
Etanol 833,3Izopropyl alkohol751,5
Peroxid vodíka 41,7 Peroxid vodíka 41,7
Glycerol 14,5 Glycerol 14,5
Destilovaná voda 110,5 Destilovaná voda 192,5
Výsledný objem1000Výsledný objem1000

Postup prípravy finálneho produktu

 1. alkohol vlejeme do odmerky v presne požadovanom množstve a vlejeme do vopred pripravenej uzatvárateľnej nádoby
 2. do prázdnej odmerky nalejeme uvedené množstvo peroxidu vodíka a presné množstvo následne opatrne vylejeme do spomenutej nádoby, v ktorej už máme presné množstvo alkoholu
 3. v odmerke si pripravíme presné množstvo glycerolu, ktoré následne vylejeme do nádoby z bodu 2. Pretože glycerol je veľmi hustá tekutina, lievik je dobré pred použitím opláchnuť sterilnou (destilovanou, alebo prevarenou) studenou vodou.
 4. objem 1l doplníme pridaním destilovanej, alebo prevarene vody v požadovanom množstve
 5. Premiešame jemným pretrasením uzavretej nádoby s roztokom

Kontrola kvality

Takto pripravený dezinfekčný roztok premeriame alkohol metrom/hustomerom. Nameraná hodnota účinnej zmesy by sa mala pohybovať medzi 75% – 85% alkoholu.

Na dávkovanie odporúčam použiť uzáver s rozprašovačom, prípadne s iným dávkovačom. Fľaštičky odporúčam polepiť labelmi s potrebnými informáciami.

Subjektívne lepší, s menším zápachom a na dotyk príjemnejší bol roztok na základe etanolu. Po použití takéhoto dezinfekčného prostriedku treba ešte použiť klasické mydlo. Treba zachovať túto postupnosť, aby sa dezinfekčný prostriedok zbytočne neriedil.

Autor nenesie žiadnu zodpovednosť za prípadné poškodenie zdravia pri použití uvedeného postupu. Uvedené informácie majú len informatívny charakter, ich použitie je na vlastné riziko.


Zdroj: https://www.who.int/gpsc/5may/Guide_to_Local_Production.pdf

Náhľadový obrázok: https://pixabay.com/