Zaft

Maldives

Video: Maldivy, ostrov Thoddoo

Lietadlá sú uzemnené, letiská pozatvárané, dovolenky zrušené. Pripomeňme si trochu slnko, vodu a exotiku. V tomto videu je toho dosť a možno bude pre Vás inšpiráciou, kam ísť, keď sa pandémia skončí.

Video je z ostrova Thoddoo na súostroví Maldivy. Nie je to klasický rezort ako poznáte z fotiek a reklamných videí cestoviek. Nenájdete tu žiadne veľké hotely. Môžete tu preto zažiť kus domáckej, ostrovnej atmosféry a bežný život tamojších obyvateľov.

Ostrov je jedným z bohatších. Ľudia žijú hlavne z pestovania ovocia. Sezóna sa tu nikdy nekončí, mení sa len komodita. Raz sú to melóny, inokedy papája a kokosové orechy.

Domáci zbierajú ovocie, každý deň ho vozia do prístavu a večer dostávajú zaň peniaze. Takto si dokáže rodina zarobiť aj 2 000 dolárov mesačne. To vôbec nieje zlé, čo poviete?

Na celom ostrove boli asi len tri autá, veľa motoriek a skútrov. Vďaka piesočným cestám, sme z domu vychádzali na boso, až k asi kilometer vzdialenej pláži. Bývali sme u Azu, ktorý mal asi 6 voľných izieb, kuchyňu a recepciu. Varil nám indický kuchár. Vždy sa prišiel opýtať, či sme spokojný s jedlom.

Niekoľkokrát sme boli na rybolove, raz na rannom, kedy sme nechytili skoro nič. Vo vodách okolo ostrova bolo spolu s nami zopár desiatok, malých rybárskych člnov, ktoré plávali akoby po riadkoch, sem a tam. Za sebou ťahali silón a návnadu.

Úspešnejší sme boli na nočnej rybačke. Návnadou bol na kúsky nakrájaný tuniak a náradím silón bez udice. Náhodou sa nám podarilo chytiť aj žraloka, keď sa odtrhol silón, odplával však preč. Okrem neho sme ulovili asi 40 ďaľšich rýb, nám pripadla jedna na večeru, zvyšok si rozdelili Aza a náš kapitán s pomocníkom.

Večer nám našu rybu pripravil kuchár na grile. Miesto dreva použil kokosové orechy. To, ako iná bola tamojšia kultúra, dala najavo jeho otázka ,, …počul som, že u vás grilujete na dreve, je to pravda? “

Ľudia na ostrove nepoznali alkohol. Aza ho nikdy neochutnal a nedal sa tam ani kúpiť. Rovnako vraj niektorí nikdy nevideli naživo psa. Pre našinca to pôsobilo naozaj ako raj na zemi. Ak by ste si teda vedeli predstaviť život na ostrove s plochou asi 1,5 km štvorcového a pivo vymenili za ovocnú šťavu.