Zaft

Memorendum o porozumení medzi Gotion a vládou SR

Čínska spoločnosť Gotion podpísala memorandovú dohodu o výstavbe továrne na batérie pre elektrické vozidlá na Slovensku. Informovalo o tom slovenské Ministerstvo hospodárstva. Stalo sa tak v stredu 22. novembra 2023. Ich spoločný podnik, Gotion InoBat Batteries, plánuje začať výrobu v továrni v roku 2026, pričom v úvode plánuje výrobu batérií pre EV s kombinovaným ročným výkonom 20 gigawatt hodín, neskôr potencionálne až 40 GWh, uviedlo ministerstvo.

Gotion je v súčastnosti dodávateľom pre spoločnosť Volkswagen. Gotion a startup InoBat oznámili v septembri, že spoločne postavia továreň na výrobu EV na neoznámenom mieste v Európe. Krajiny sa snažia získať investície v odvetví v súvislosti s európskymi snahami o vybudovanie vlastného priemyslu batérií pre EV a zníženie závislosti na dominantných ázijských výrobcoch batérií. Podľa ministerstva má slovenská továreň potenciál zdvojnásobiť svoju kapacitu v budúcnosti. Ministka Denisa Sakova povedala, že výstavba továrne je kľúčová pre budúcnosť automobilového priemyslu, ktorý je hlavným hnacím motorom slovenskej ekonomiky. Továreň v Šuranoch, 93 km východne od hlavného mesta Bratislavy, umiestnená na ploche 65 hektárov, by mala vytvoriť až 1 500 pracovných miest.

Memorandum nasleduje po tom, čo spoločnosti tento rok oznámili, že Gotion kupuje 25% podiel v InoBat a poskytne startupu podporu v oblasti dodávateľského reťazca a technológií pri škálovaní výroby batérií pre EV.

V memorande sa GIB zaviazal začať výstavbu továrne v roku 2024 a vláda Slovenskej republiky, zastúpená Ministerstvom hospodárstva SR, sľúbila poskytnúť dotácie, zabezpečiť pozemok, pripraviť stavenisko a zabezpečiť pripojenie k elektrickej sieti. a vytvorí tisíce pracovných miest.

Premiér Slovenskej republiky Robert Fico považuje dôveru investorov pri výbere lokality za dôkaz toho, že Slovensko sa vracia na mapu ekonomicky atraktívnych krajín. “Zahraničné investície sú nevyhnutným katalyzátorom pre našu ekonomiku. Prinášajú nielen kapitál, ale aj pracovné príležitosti a technologické inovácie. Naša vláda zaručuje stabilné a predvídateľné politické a právne prostredie a profesionalizmus v riadení krajiny. Príchod zahraničných investícií, tvorba pracovných miest, technologický transfer a prílev kapitálu do krajiny sú teda priamym potvrdením vzájomnej dôvery,” uviedol premiér.

“Pomáhať pri výstavbe gigatovárne v Šuranoch napĺňa účel partnerstva medzi štátom a inovatívnou, pokrokovou a predovšetkým globálnou spoločnosťou so sídlom na Slovensku. Vďaka tomu máme možnosť znova zazáriť na mape krajín s technologicky pokročilým priemyslom, pričom výroba batérií pre elektrické vozidlá ide ruka v ruke s silnou tradíciou automobilového priemyslu, ktorú máme na Slovensku,” povedala ministerka.

Predseda spoločnosti Gotion High-Tech Li Zhen povedal, že nastala éra novej energie a elektrochemické skladovanie energie je základným pilierom prechodu k energetickému skladovaniu. “Podporovaní vládou Slovenskej republiky a InoBat sa Gotion snaží vybudovať tento projekt ako prední pokročilý výrobný závod batérií a závod s nulovým uhlíkom v Európe a dokonca aj globálne.”

Generálny riaditeľ InoBat Marián Boček hovorí, že všetci v InoBat sú nadšení a hrdí, že vláda Slovenskej republiky, zastúpená Ministerstvom hospodárstva, preukázala silnú podporu a dôveru Gotion InoBat Batteries (GIB). “GIB predstavuje spoločné úsilie InoBat a Gotion High Tech pri vytváraní gigatovárne batérií na Slovensku. GIB je jedinečným príkladom silného partnerstva medzi rýchlo rastúcim startupom s vynikajúcimi skúsenosťami v oblasti rozvoja projektov a znalosťami slovenského kontextu a technologickým lídrom schopným poskytnúť kompletnú škálu technológií a kapacít na zvýšenie výroby batérií pre elektrické vozidlá. Spoločne dokážeme urýchliť úsilie o decarbonizáciu a umiestniť Slovensko a Európu do centra zelenej ekonomiky.”