Včera večer sa na oblohe nad Slovenskom odohral jeden z tých okamihov, kedy nás príroda prekvapila svojou nádhernou a záhadnou krásou. Fialovo-ružová polárna žiara osvietila nočnú oblohu aj v okolí Trnavy, čím priviedla do úžasu mnohých obyvateľov. Tento prírodný jav sa vyskytuje relatívne zriedkavo, a preto si zaslúži bližšie preskúmanie.
Ako vzniká polárna žiara?
Polárna žiara je spektakulárny prírodný jav, ktorý sa vyskytuje vo vysokých zemepisných šírkach na severnom a južnom póle. Tento jav je výsledkom interakcie slnečného žiarenia s časticami v atmosfére, ktoré vedie k emisii svetla vo farebnom. Keď slnečné častice dosahujú zemskú atmosféru, interagujú so zemským magnetickým poľom a vytvárajú spektakulárne svetelné záblesky. Vznik je znázornený aj na obrázku nižšie.
Prečo mala fialovo-ružovú farbu?
Tradične sa polárna žiara prejavuje zelenou a ružovou farbou, pričom farba je spôsobená rôznymi druhmi atómov a molekúl vo vyšších vrstvách atmosféry. Fialová a ružová farba, ktorú ste mohli pozorovať včera, je výnimočná a zriedkavá. Táto farba je často spojená s prítomnosťou dusíka vo vyšších vrstvách atmosféry, ktorý môže vytvoriť fialový odtieň.
Ako často sa môže polárna žiara opakovať?
Polárna žiara nie je pravidelným javom, a jej výskyt je ťažké predpovedať. Závisí od slnečnej aktivity a magnetických búrok na slnku. Vo fázach vyššej slnečnej aktivity je pravdepodobnejšie, že polárna žiara bude viac viditeľná v oblastiach, kde sa nachádzajú vysoké zemepisné šírky.
Prečo ju vidíme na severe?
Polárna žiara je častejšie viditeľná na severnom a južnom póle kvôli magnetickému poľu Zeme. Magnetické póly priťahujú slnečné častice, ktoré spôsobujú polárnu žiaru. Pre obyvateľov v nižších zemepisných šírkach, ako je Slovensko, je zriedkavým javom, keď sa im podarí pozorovať tento zázrak na oblohe.
Tieto prírodné divy nám pripomínajú, aké krásne a záhadné je naše vesmírne prostredie. Zaznamenané zážitky, ako bol ten vo včerajšej noci, nám dávajú príležitosť vážiť si krásu a záhadu, ktorú nám príroda ponúka. Takže, ak ste mali možnosť pozorovať túto fialovo-ružovú polárnu žiaru v okolí Trnavy, alebo inde na Slovensku, mali ste skutočne jedinečný zážitok.