Zaft

Malé airport

Foto: 7 neobyčajných letísk sveta

Dnes sedíme doma a cestovať, či kupovať letenky na dohľadnú dobu ani neplánujeme. Kôli nejasnej situácii na oblohe to buď ani nemá zmysel, alebo sú lety do destinácií kôli bezpečnosti zrušené. Zaplavujú nás poväčšine negatívne informácie, ale veríme, že čoskoro sa pandémia skončí a vrátime sa do normálneho života. Kým sa tak stane, pripravil som pre vás zoznam letísk sveta, ktoré sú z istého pohľadu neobyčajné. Možno budú zaujímavým tipom na vašu ďaľšiu cestu.

Changi, Singapur (SIN)

Zdroj: Pixbay

Možno by sa dalo čakať letisko v džungli, ale džungla vo vnútri letiskovej haly? Áno, aj toto je Changi. Letisko je ako z budúcnosti, moderné, ale zároveň útulné. Nájdete tu parčíky s jazierkami, v ktorých plávajú ryby. Zároveň sa tu môžete cítiť ako v obývačke. Haly sú vykobercované. Je tu kino zadarmo, herná zóna, relaxačná zóna a mnoho iného. Za poplatok si po dlhej ceste môžete dať sprchu v hoteli vo vnútri letiska. Bonusom je prehliadka Singapuru. Ak máte dlhší prestup, medzi 5,5 – 24 hod, nevychádzajte z terminálu, city tour je zadarmo .

Malé, Maledivy (MLE)

Malé airport
Letisko Malé

Toto letisko je jediným medzinárodným letiskom v krajine. Je postavené na ostrove Hulhule a ten je prepojený mostom s ostrovom, na ktorom je hlávné mesto Maldív, Malé. Samotná budova nevyniká architektúrou, ale skôr exotickou atmosférou. Priestor budovy je otvorený a tak vás v príletovej/odletovej hale nič nedelí od azúrovej vody Indického oceána a prístavu, ktorý je vlastne súčasťou letiska. Zaujímavosťou je aj terminál pre lietadlá, pristávajúce na vode.

Dubai, Spojené Arabské Emiráty (DXB)

Letisko Dubai

Samozrejme, nemôžme opomenúť domovské letisko Emirates, Qantas a FlyDubai, ktoré má niekoľko naj. Najrušnejšie letisko z pohľadu prepravy medzinárodných pasažierov a zároveň najrýchlejšie rastúce letisko na svete. Okrem toho v ňom môžete nájisť najväčšiu duty free zónu. Stále málo? Vo vnútri nájdete aj 5 hviezdičkový hotel. Ak sa vám toto všetko zdá príliš rušné, oddych si môžete dopriať v Zenovej záhrade, ktorá je súčasťou terminálu 3.

Ashgabat, Turkmenistan (ASB)

Letisko Ashgabat

Letisko otvorené v druhej polovici roka 2016, je architektonicky naozaj zaujímavé. V jeho tvaroch môžete nájisť turkménskeho sokola, alebo aj luk turkménskeho slávneho bojovníka menom, Oghuz Khgan, ktorý ho podľa legendy zlomil a kusy dal svojim synom.

Marakeš – Menara, Maroko (RAK)

Letisko Menara

Letisko, azda najznámejšej destinácie (ale nie hlavného mesta) v Maroku je tiež jedným z tých, architektonicky zaujímavých. Hľadá inšpiráciu v tradičných marockých orientálnych motívoch, ale zároveň pôsobí moderne. Strešná konštrukcia, ktorá prechádza do prestrešenia pred budovou, obsahuje 72 fotovoltaických pyramíd s celkovou plochou 15 300 m2.

Viac o mojej ceste do Maroka si môžete prečítať tu: https://zaft.sk/maroko-agadir-diel-i/

Ejlat Ramon, Izrael (ETM)

Letisko Eilat Ramon

Toto letisko nieje ani obrovské, ani najvyťaženejšie. Pomenované je podľa izraelského kozmonauta, menom Ilan Ramon. Zaujímavé je z pohľadu oblasti, kde sa nachádza. Vybudované je v údolí Timna, len niekoľko, doslova metrov od hranice s Jordánskom. Náhoda?

Letisko je dôležité aj z pohľadu rozvoja Eilatu. Toto mesto na mňa pôsobilo dojmom zašlej slávy a tak mu prílev turistov a zopár zveľaďujúcich projektov určite pomôže. Pôvodné letisko Ovda sa nachádza priamo v jeho centre a uvoľnením tohoto priestoru získa mesto priestor na ďaľšie projekty. Bonusom pre našinca bola pani na informáciách v letiskovej hale, ktorá hovorila plynulou Slovenčinou. Zaujímavosťou, ktorú sme v uliciach mesta objavili, je tabuľa s partnerskými mestami, ktorým sú aj Piešťany.

Peking Daxing, Čína (PKX)

Shiji Airport
Letisko Peking Daxing

Čínske mega letisko s rozlohou 700 000 metrov štvorcových, alebo 98 futbalových ihrísk. Má najvčší terminál pod jednou strechou. Zaujímavosťou je spojitosť s Bratislavským Sky Parkom. Navrhovalo ho totiž známe architektonické štúdio Zaha Hadid.

Máte sami tip na letisko, ktoré chcete navštíviť, alebo vás niečím ohúrilo? Ak áno, potešte nás v komentári a dajte aj mne tip, kam cestovať po skončení pandémie.