Zaft

streaming services

Kríza znižuje kvalitu Netflixu, Youtube aj Amazonu!

V posledných dňoch sa naše domácnosti premenili na kaviarne, reštaurácie a kancelárie, v jednom. Práve tých, ktorí využívajú posledne menovanú možnosť a pracujú z home officu, sú momentálne v Európe stovky miliónov. Pre internetovú sieť je to poriadny záťažový test.

Na túto situáciu vo virtuálnom svete reaguje Európska Únia, ktorá požiadala internetového giganta Google, platformu Netflix a Amazon o zníženie kvality streamovaného videa.

Apel je smerovaný aj voči bežným občanom. Napríklad eurokomisár Thierry Breton prostredníctvom Tweeteru uviedol:

“To beat #Covid-19, we #StayAtHome. Teleworking & streaming help a lot but infrastructures might be in strain,”

Čo sa udeje v praxi?

Odhady hovoria, že by sme mohli ušetriť až 25% internetovej šírky pásma. Ktorá je v dnešnej dobe pre mnohých potrebná, na pripojenie sa k firemným konferenčným hovorom a video konferenciám.

Netflix

netflix
Zdroj Pixbay.com

Na Netflixe si štandardne môžete vybrať z troch ponúkaných profilov a automatického režimu:

  • Low, približne 0.3 GB za hodinu
  • Medium, približne 0.7 GB za hodinu
  • High, približne 3 GB pre HD a 7 GB pre UHD za hodinu
  • Auto

Základné faktory, ovplyvňujúce kvalitu videa sú dva. Prvým je rozlíšenie, ktoré zostáva v prípade Netflixu zachované, mení sa však bitrate. Bitrate je parameter, ktorý ovplyvňuje plynulosť videa a viditeľnosť jednotlivých blokov pixelov.

Youtube

V ústrety EU vyšiel aj Youtube. Išiel ale opačnou cestou, na území EU bude ponúkať maximálne SD rozlíšenie.

youtube player
Zdroj youtube.com

Standard Definition predstavuje rozlíšenie 480p, prepínač kvality v youtube playeri však stále ponúka všetky možnosti výberu kvalít, čo by sa nemalo meniť.

Amazon

Amazon podľa vyjadrenia portálu coolsmartphone.com uviedol, že rovnako podporuje iniciatívu na zvládnutie zvýšených nárokov na telekomunikačné siete, v čase kritickej situácie spôsobenej vírusom Covid-19 a to rovnako znížením bitratu svojej služby Amazon Prime.

Obmedzenia v rámci Európskej Únie by zatiaľ mali trvať 30 dní.